Ing. Hana Pávková Málková
Sůl se skrývá i tam, kde bychom ji možná nečekali, leckdy i v takových výrobcích, které jsou obecně vnímané jako zdraví prospěšné. V tomto článku si ukážeme, kde všude se se solí v menším či větším množství můžeme setkat.
Snídaňové cereálie
Pokud se podíváte na složení a tabulku výživových údajů některých tzv. snídaňových cereálií, možná budete překvapeni. Zejména u zapékaných müsli nebo některých dětských cereáliích většinou na sůl ve složení narazíte. Nejhůře jsou na tom kukuřičné Corn flakes, ve kterých je průměrně obsaženo okolo 2 g soli na 100 g výrobku. U zapékaných müsli to bývá méně, většinou do 0,5 g. Nejlépe vycházejí většinou müsli sypané, do kterých se zpravidla sůl nepřidává, ale určitě existují i výjimky. Je proto vždy nutné sledovat údaje na obale.
Stejně tak v instantních ovesných (či jiných obilných) kaších je někdy obsah soli nezanedbatelný. Na jednu porci to je průměrně 0,5 g soli, někde je to více a v některých výrobcích naopak sůl nenajdete vůbec.
Je tedy trochu paradoxem, že takové kukuřičné lupínky obsahují více soli než běžné chipsy nebo například párek. Jak je možné, že nám chipsy nebo solené oříšky například v porovnání s cereáliemi připadají tak slané? Je to především z důvodu, že sůl se u nich vyskytuje na povrchu a přichází tedy ihned do kontaktu s našimi chuťovými pohárky. Zatímco u jiných výrobků, jako jsou například cereálie nebo sušenky, se skrývá uvnitř, a proto nám tyto potraviny tak slané nepřipadají, což je mnohdy zrádné.
V případě müsli tyčinek také velmi záleží na konkrétním výrobku, obsah soli se pohybuje od 0 až do 1 g soli na 100 g.
Vegetariánské a veganské výrobky
Tyto často "zdravě" vnímané potraviny mohou mít někdy velmi vysoký obsah soli a zas tak úplně zdravé nejsou. Řeč je o různých náhražkách masa, sýrů či mléčných výrobků, pomazánkách, ale třeba i některých tyčinkách. Nejedná se však jen o sůl, ale i některá další hlediska (množství a kvalita tuků, obsah bílkovin apod.), setkali jsme se tím třeba u alternativ mléčných produktů, více se můžete dočíst zde.
Sušenky a další sladkosti
Se solí se setkáte i ve většině sušenek, oplatek a dalších sladkostí. Průměrně jí obsahují okolo 0,4 g na 100 g. Více soli často mívají celozrnné či jinak "zdravěji" se tvářící sušenky, většinou okolo 0,6 g na 100 g, někdy dokonce i 1 g na 100 g, není to však úplným pravidlem a určitě lze narazit i na celozrnné sušenky s nízkým obsahem soli.
Také čokoládové tyčinky většinou nějakou sůl obsahují, rozmezí se opět pohybuje od 0 do 1 g soli na 100 g. I taková na chuť přeslazená tyčinka Twix či Mars obsahuje ve 100 g téměř půl gramu soli.
Sladké pečivo
Sůl najdeme například i ve sladkém pečivu, jako jsou koláče, buchty, bábovka, vánočka apod., však to znáte z klasických receptů, kde většinou špetka soli nesmí chybět. Nicméně u kupovaných výrobků je těch špetek někdy až zbytečně moc. Průměrně obsahuje sladké pečivo okolo půl gramu soli, někdy však přesáhne i jeden gram na 100 g.
Proč se sůl do sladkých potravin přidává? Někdy má přidání soli svoje opodstatnění, například do kynutého pečiva se přidává z důvodů technologických, s těstem by se bez přidání soli špatně pracovalo. Proto sůl najdeme i v domácích receptech. Druhým důvodem, proč se sůl do sladkých potravin přidává, je chuť. Sůl podporuje sladkou chuť a vytváří dojem tzv. „plné chuti“.
Někdy tedy má sůl svůj význam, ale často důvody pro přidání soli nejsou a jde především o zvyk, tak jako např. u kukuřičných lupínků.
Tento článek tedy nelze zakončit jinak než radou - sledujte údaje na obalech, zejména složení a tabulku s nutričními hodnotami a dávejte pozor na to, co kupujete.
I když se může zdát, že obsah soli třeba není zas tak významný, vězte, že se to za celý den nasčítá.
Zjistěte v programu Sebekoučink, kolik soli se skrývá ve vašem jídelníčku
Nutriční program Sebekoučink vám poskytne komplexní přehled o vašem celodenním příjmu soli i dalších živin. Zapisujte a získejte rychlou zpětnou vazbu o vašem denním příjmu makroživin (tuků, bílkovin a sacharidů) a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Sebekoučink za vás ohlídá i to, zda máte v jídelníčku dostatečné množství vlákniny, zeleniny a pitný režim.
Navíc v něm najdete stovky receptů STOB, které jsou pečlivě propočítané našimi odborníky a tedy vhodné i při hubnutí.
>> Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma. <<
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.